
Välkommen på en stämningsfull julmarknad i vår kulturhistoriska by. Strosa runt bland hus och gårdar, lyssna till hantverkarnas glada utrop, gästernas sorl och hästens bjällerklang.
På årets julmarknad möter du både nya och välkända hantverkare – alla med sitt unika hantverk. Du hittar dem både inomhus i våra historiska byggnader och utomhus runt om i byn. I kaféet serveras varm glögg, risgrynsgröt och hembakat fikabröd. Det blir också uppvisning i ullspinning, turer med hästskjuts och såklart – ett besök av tomten.
När: 29–30 november
Exakta tider och program publiceras längre fram – håll utkik här!
Julmarknad med övernattning
Åsens by har varit boplats för människor under mer än 600 år. Här har varje hus sin egen historia och som gäst hos oss kliver du rakt in i historien. Årets julmarknadspaket med frukostpåse och Åsens kvällsmål som du själv värmer går att boka med rum i Prästgården eller stugorna Brygghuset, Undantaget och Lillstugan. Kontakta oss för att boka!
