Den 13/6 är det världsdagen i stickning, även kallad International knit in public day.
Ta med dig ditt handarbete och sticka med oss. Vi sitter i kafét eller utomhus om vi känner för det. Dagen uppmärksammas över hela världen där människor möts och stickar tillsammans. Så medan vi sitter i en liten by i Haurida finns det människor i både stora städer och andra landsändar som gör detsamma.
Handarbete tillhörde vardagen på Åsens by och framförallt användes de mörka långa vinterkvällarna till att sticka strumpor och tröjor. Man satt tillsammans i köket och medan man handarbetade berättade man både om dagliga ting och gamla berättelser.
Världsdagen i stickning startade 2005 och har sedan dess vuxit till ett internationellt evenemang som i år firas den 13 juni. Syftet är att uppmuntra stickintresserade att sticka offentligt och på så sätt skapa gemenskap och sprida kunskap.
Tider:
Gårdsbutiken har öppet 8.00 – 16.00
Teklas kafé har öppet 11.00 – 16.00. Vi sitter i kafét och stickar så länge vi känner för det.
Ingen föranmälan behövs
Varmt välkommen!
Boka boende
Stanna över natten och upplev livet på landet som det var förr. Boka en stuga eller ett rum i något av byns charmiga och tidstypiska hus. En vistelse i all enkelhet – i lugn och ro, och i en unik kulturhistorisk miljö.
